O autorovi

Jak se to stalo ?

První fotoaparát Prakticu Super TL mně matka koupila ve čtrnácti v Semilské drogerii. Protože jsem vyrůstal s obrazy malířů Klapštěho, Komárka, Jíry, Gruse nad hlavou, ale malovat jsem neuměl, tak zkusit vyjádřit nějaký moment, stín, pohyb, bylo pro mě zážitkem. Když jsem se potom učil měnit koncentraci, teplotu a čas při vyvolávání fotografie ve vývojce a ustalovači, když jsem se naučil pod zvětšovákem nadržovat světlo, připadal jsem si tak trochu jako malíř. Potom už jsem hltal všechny zkušenosti podkrkonošských a jizerskohorských fotografů a že jich nebylo málo.

Přiznám se, že mně v dalších letech nasládlá vůně ustalovače a vývojky chyběla, ale až první digitální fotoaparáty, filtry a programy na úpravy fotografií mně vrátili zase k fotografování a zpět do „temné komory“.

Postupem času jsem si stále častěji vybíral krajiny jako motivy, jsou zde stejně jako na obrazech, nevyřčené sny, mnoho opakujících se pravidelností, geometrických tvarů a stínů a světel, které mně připomínají ty obrazy nad hlavou.

Takže pokaždé když jedu autem, na kole nebo chodím pěšky, tak si říkám, že určitě něco pěkného uvidím a zaznamenám, třeba do šedé kůry, a pokud nemám fotoaparát sebou, tak se tam sním časem vrátím.

Uvidíte sami.